“Ujedinjeni u humanosti”

Izložba „Ujedinjeni u humanosti” posvećena je istoriji zdravstva na prostoru Sremske Mitrovice u periodu 1826-1941, a organizovana je povodom 200 godina gradnje Opšte bolnice – Zdravstvenog centra i 150 godina Crvenog krsta Srbije. Postavka je podeljena na više celina, svrstanih u četiri prostorije. U prvoj, autori su nastojali da ukažu na probleme sa kojima se u pogledu zdravstva susretao Srem u vreme postojanja Vojne granice, a koji su doveli do gradnje bolnice . Naročiti akcenat stavljen je na tragičnu „Irišku kugu” koja je tokom 1795-1796. desetkovala varoš Irig i teško pogodila sremsku Vojnu granicu. Autori donose i priču o gradnji bolnice , njenom razvoju i životu u vreme do Velikog rata i nakon njega, kada ova ustanova doživljava značajan razvoj. Svoju priču, autori su okončali 1941. godine , kada je, usled Drugog svetskog rata i okupacije, život bolnice pošao u sasvim drugačijem pravcu. Druga prostorija rezervisana je za predstavljanje kako najznačajnijih mitrovačkih lekara iz referentnog vremenskog perioda, tako i nastanka i rada mitrovačkog odbora Crvenog krsta koji je, u cilju ostvarenja svojih plemenitih zadataka, oslonac tražio (i dobijao) upravo od bolnice i njenih lekara. Treća prostorija predstavlja improvizovanu doktorsku ambulantu, dok je u četvrtoj, praćen značajnim podacima o počecima farmacije u Mitrovici, predstavljen deo apotekarskog inventara jedne od poznatijih mitrovačkih apoteka „Kod Spasitelja”. Izložba će biti otvorena 5. juna u 19 sati u Muzeju Srema u Sremskoj Mitrovici.

preuzeta fotografija